O festiwalu

Nasza Misja

Nasz świat będzie taki, jakim zbudują go nasze dzieci. Dlatego naszą misją jest dawanie dzieciom piękna, wzbudzanie ich kreatywności i rozwijanie ciekawości świata.

Wszystko to poprzez sztukę i kulturę, bo głęboko wierzymy w to, że obcowanie ze sztuką czyni ludzi lepszymi.

Wierzymy też, że wspólne przeżywanie sztuki zbliża rodziców z dziećmi. Nic nie daje takiej bliskości jak dzielona z kimś radość.

Dlatego to, co robimy jest skierowane również do rodziców, dziadków i babć. Wiemy, że Sztuka nie zna pojęcia wieku.

Jeżeli teraz damy dzieciom piękny świat, w jaki wierzymy, młodzi ludzie zbudują przyszłość opartą na pięknych fundamentach.


2022: Pozytywka po raz VI w Bydgoszczy!

Pozytywka to jeden z najważniejszych festiwali sztuki dla dzieci w Polsce. Co roku w ostatnich dniach sierpnia zabieramy dzieci ich rodziców w magiczny świat bajek i baśni. Poprzednie edycje ugruntowały nasza markę, jako jednego z najciekawszych wydarzeń kulturalnych dla dzieci. Festiwal ma też swoją misję: twórcy chcą rozwijać kreatywność młodych ludzi z poprzez kontakt z kulturą.  

Jesteśmy festiwalem interdyscyplinarnym, prezentującym sztukę i kulturę we wszelkich jej formach. Dbamy o to, by na Pozytywce występowali najciekawsi twórcy z Polski i Europy, którzy nie boją się eksperymentów z formą i poszukują oryginalnych środków wyrazu. Na „pozytywkowej” scenie gościły takie grupy jak Teatr Klinika Lalek, Japan Union of Theatre Companies for Children and Young People czy Fundacja Sztukmistrze.

Ogromne znaczenie przykładamy do obecności na naszym Festiwalu naj-najmłodszych dzieci w wieku od 6 miesiąca do 5 roku życia, nazywanych „NajNajami”. Jako jedyny festiwal co roku tworzymy dla mnich specjalne pasmo programowe. Dzięki temu rodzice najmłodszych Milusińskich mogą zapewnić im spotkanie “oko-w-oko” z kulturą i sztuką.

W 2022 roku Bydgoszcz ponownie zamieni się dzięki nam w magiczny, bajkowy ogród sztuki i kultury.

Na Pozytywce wystąpią artyści z różnych zakątków świata. Zobaczymy niesamowite widowiska prosto ze Słowacji, Litwy, Niemiec i Słowacji. Będą teatry, warsztaty i pokazy plenerowe. Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w Teatrze Kameralnym, Młynach Rothera, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz ogrodzie społecznym przy BCOPiW. Będziemy też na Starym Rynku, a w Parku Kochanowskiego stanie miasteczko festiwalowe z mnóstwem atrakcji. 

Podczas Festiwalu światło dzienne ujrzy „Magiczna Bydgoszcz – legendy i baśnie wierszem pisane”, książka jakiej dotąd nie było! Karta po karcie wiedzie nas przez miasto szlakiem jego magii i legend. Dzięki naszej książce możesz odkryć ze swoim dzieckiem Magię Bydgoszczy! Autorem tekstów jest bydgoski raper i poeta – Jarek Jaruszewski (Bisz), niezwykłe ilustracje natomiast stworzyła Anna Kaźmierak – wielokrotnie nagradzana ilustratorka książek dla dzieci.

Powstanie też plenerowe Miasteczko Festiwalowe, a festiwal otworzy wielki pokaz słowackiego Teatru YOUNAK CIRCUS, który zapamiętacie na długo!

Twórczynią Pozytywki jest bydgoszczanka Aneta Pytlak. Festiwal narodził się z wewnętrznej potrzeby. Gdy została mamą małej Rity, zaczęła szukać wydarzeń rozwijających wrażliwość dziecka. Zauważyła, że ich brakuje i postanowiła sama stworzyć pełną kultury przestrzeń dla dzieci i rodziców, zupełnie nie spodziewając się, że w kilka lat 'Pozytywka’ stanie się jednym z największych festiwali dla dzieci w kraju.

Dlatego nasz Festiwal jest wydarzeniem skierowanym nie tylko do dzieci, ale i do rodziców. Chcemy, by wspólnie przeżywana radość i pozytywne emocje zbliżały rodziców z ich pociechami.

Czy tak się dzieje? My wiemy, że tak, ale najlepiej będzie, jeżeli przyjdziecie i przekonacie się sami 💖


6 Magiczny Festiwal Świata Baśni i Bajek Pozytywka odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 25 – 28 sierpnia 2022. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Kultury Pozytywka.


Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy Pan Rafał Bruski


Festiwal współfinansowany jest przez Miasto Bydgoszcz oraz ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego „Kujawy + Pomorze – promocja potencjału gospodarczego regionu – edycja II” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego


Ambasadorem Festiwalu jest pan Maciej Świerczyński, dyrektor Regionalny BNI Polska, przedsiębiorca i mentor.


Sponsorzy: Bydgosta, Grupa Moderator, Promax, Frisco.pl, Budlex, BNI, URW Kamil Kitowski, Clementinum, Viabo, Biznes infobroker


Partnerzy: Teatr Kameralny, Młyny w budowie, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Miejskie Centrum Kultury, Clean Office, Mielcarek Event, Point art, SNWS, Ignasiak Interiors, 25 frames, Wioska Marzenie, Zielona Drużyna, Echo art, Juventus Academy, Fundacja na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych.


Patroni Medialni: TVP ABC, TVP 3 Bydgoszcz, Radio PiK, Gazeta Wyborcza, Czas dzieci, Love Bydgoszcz, Metropolia bydgoska, Tanio w mieście, qlturka.pl


Organizator