O festiwalu

Magiczny Festiwal Świata Baśni i Bajek „Pozytywka” to jeden z największych w kraju interdyscyplinarny festiwal prezentujący sztukę dla młodych widzów, skupiający wybitnych twórców zarówno z Polski, jak i ze świata. Podczas czterodniowego festiwalu, dzieci wraz z rodzicami mają okazję uczestniczyć w wielu wyjątkowych wydarzeniach, które na długo pozostaną w ich pamięci i zachęcą do obcowania z kulturą i sztuką. Festiwal jest skierowany głównie do dzieci, lecz nie tylko. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną choć na chwilę powrócić do beztroskich czasów dzieciństwa i zatopić się w czarodziejskim klimacie świata baśni i bajek.

Idea Magicznego Festiwalu Świata Baśni i Bajek ‘Pozytywka’ narodziła się latem 2017 roku. Pierwsza edycja przyciągnęła tłumy Bydgoszczan, otwierając ich na sztukę performatywną dedykowaną dzieciom, której wtedy tak bardzo brakowało w naszym mieście. W kolejnych latach pozytywkowa publiczność rozrastała się i jest tak do dzisiaj, a festiwal stał się powodem, dla którego warto odwiedzić Bydgoszcz. Jego walory kulturalne, artystyczne i edukacyjne zyskały uznanie na każdym szczeblu, upewniając nas w poczuciu, że taka inicjatywa ma wielki sens.

Siedem lat historii ‘Pozytywki’ to setki utalentowanych artystów z kraju i świata występujących na bydgoskich scenach, ulicach i w parkach. Wystąpiły dla nas zespoły teatralne, muzyczne i artystyczne z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Finlandii, Japonii,  a także z krajów Ameryki Południowej. Ta lista wciąż się wydłuża, a festiwalowy program z roku na rok staje się coraz bardziej różnorodny. 

Nieocenioną jest rola polskich artystów, którzy stanowią filar tego bydgoskiego Święta Dzieci. Spektakularne widowiska najważniejszych scen w kraju, a także offowe, niezależne produkcje, spotykają się aby wspólnie zaprezentować, jak wiele artystycznych cudów czeka na nas tuż za rogiem.

‘Pozytywka’ to także Miasteczko Festiwalowe, czyli miejsce swobodnej zabawy i spotkań ze Sztuką, która chce być blisko widza. 

Każda edycja ‘Pozytywki’ gromadzi blisko dziesięć tysięcy odbiorców wydarzeń i instalacji, które w ramach festiwalu zmieniają oblicze miasta.

Także w tym roku dzieci przejmą na kilka dni instytucje kultury i miejskie przestrzenie, wypełniając je swoją niespożytą energią. Obserwując je, my dorośli możemy motywować się do działania i rozwijania kolejnych inicjatyw, które służąc dzieciom, służą nam wszystkim.


7 Magiczny Festiwal Świata Baśni i Bajek Pozytywka odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 24 – 27 sierpnia 2022. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Kultury Pozytywka.


Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy Pan Rafał Bruski


„Pozytywka” współfinansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środków Miasta Bydgoszczy oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Ambasadorem Festiwalu jest pan Maciej Świerczyński, dyrektor Regionalny BNI Polska, przedsiębiorca i mentor.

Sponsorzy

Pragniemy z całego serca podziękować Sponsorom Pozytywki. Jesteście ludźmi biznesu, którzy rozumieją kulturę. Wspierając Pozytywkę pokazujecie też, że doceniacie znaczenie kultury i sztuki dla dzieci i młodzieży. Każdy z Was, drodzy Sponsorzy pokazuje tym samym, że bliskie jest Waszym sercom budowanie dobrej przyszłości najmłodszych w naszym kraju.

Bydgosta, Grupa Moderator, Budlex, BNI, URW Kamil Kitowski, MultI Salon Reiski, Geopart, Mielcarek Event, Kultowa Kuchnia, PointArt, SNWS, Work Partner Service. Dziękujemy!


Partnerzy

Przy organizacji Festiwalu, co roku możemy liczyć na nieocenione wsparcie całego grona wspaniałych Instytucji, Organizacji oraz Firm. Bez Partnerów Pozytywki by nie było. To jasne. Dlatego dziękujemy ogromnie za Wasze zaangażowanie i wsparcie!

Partnerzy: Młyny Rothera, Teatr Kameralny, Teatr Polski, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Kujawsko – Pomorskie Centrum Kultury, Campanile Hotel Restaurant, BIlety24, Whiteberry, Promax, Magia Gadżetów, Pro Serwis, Joanna Ritter, Granda Cafe & Restaurant, Giant Consulting Group, Dla Zdrowotności, Art Centrum Nieruchomości, Juventus Acandemy Bydgoszcz, Echo Art, Rhythm Academy, Dobre Relacje, Happy On, Dobra Szkoła, Bydgoska Akademia Tenisowa, @Mały Miłośnik Książek, Sensozaur, Toniebajka, Fundacja na rzecz wspierania kultur alternatywnych i ekologicznych

Partnerem Głównym wydarzenia jest Województwo Kujawsko – Pomorskie


Patroni Medialni

Cechą odpowiedzialnych społecznie mediów jest wspieranie kultury i sztuki, zwłaszcza tej skierowanej do młodych ludzi. Wy, drodzy Patroni Medialni pokazujecie, że jesteście właśnie takimi mediami. Dziękujemy Wam za udostępnienie nam swoich anten, stron i łamów. Obiecujemy Was nie zawieść.

Patroni Medialni: TVP ABC, TVP 3 Bydgoszcz, Express Bydgoski, Gazeta Pomorska, Bydgoszcz Nasze Miasto, Radio PiK, Metropolia bydgoska, Czas Dzieci, Tanio w mieście.


Organizator